בחירת מכינה

לא מעט מוסדות לימוד אקדמיים, בין אם מדובר באוניברסיטאות, מכללות ומוסדות אחרים, מציעים אפשרות ללמוד במכינה מטעמן, זו אמורה להכין את הנרשמים אל תחומי לימוד שונים, בין אם מדובר במקצועות כמו הנדסה, ביולוגיה, רפואה, משפטים, עיצבו פנים, אדריכלות ועוד שורה ארוכה של מקצועות נוספים.

הרעיון של מכינה הוא לאפשר לצעירים וצעירות שרוצים ללמוד תחום מסוים, להכיר אותו קודם לכן, להתאים את עצמם לדרישות של המקום, בין אם זה באמצעות שיפור בגרויות או מבחנים אחרים, וכן להגיע אל תחום הלימוד עם ידע בסיסי מסוים אשר יאפשר להם ללמוד בצורה קלה יותר את המקצוע כבר מתחילת התואר.

למשל, צעירים וצעירות שמבקשים ללמוד אדריכלות, ייתכן והם אינם מכירים כלל את המקצוע ואינם ידועים מה הדרישות בו. כשהם מגיעים למכינה, הם לומדים על המקצוע, מכינים תיק עבודות וכך הם יכולים לגשת לבתי ספר לאדריכלות, ולנסות להתקבל באמצעות הכלים שהם קיבלו במכינה.

כעת השאלה היא, לאיזו מכינה נכון עבורם להירשם. לשם כך יש כמה פרמטרים אותם נציג כעת. לפני כן רק נדגיש, יש מכינות שפועלות כחלק בלתי נפרד ממוסדות הלימוד, יש מכינות שפועלות בשיתוף עם המוסדות אך לא רק כחלק מהן, וישנן מכינות שאינן קשורות כלל למוסד כזה או אחר, אלא רק מלמדות את התחום כהכנה ללימודי התואר.

אז לאיזו מכינה אנחנו צריכים להירשם?

ברמת העיקרון, אנחנו נבחר מכינה אליה נרצה להירשם על פי כמה משתנים. הראשון זה כמובן הרמה של המכינה. אנחנו לא נרצה להירשם למכינה ברמה נמוכה, באופן כזה שלא נקבל ממנה את הכלים הנדרשים בשביל להצליח להירשם למקצוע אותו אנחנו רוצים.

המשתנה השני הוא התנאים שהמכינה מציעה לנו. בין אם זה תקופת זמן הלימודים, סוג השיעורים, איכות המרצים, איכות הכיתות, עם מה בדיוק אנחנו יוצאים מהמכינה ועד כמה זה יכול לעזור לנו במטרה שלנו.

המשתנה השלישי הוא מיקום המכינה והקשר שלה למוסד בו אנחנו רוצים ללמוד. זו לא חובה שהמכינה תהיה קשורה למוסד, אך זה בהחלט יכול לעזור לנו, בהיבטים שונים ולכן חשוב לקחת את זה בחשבון.