השלמת בגרויות כתבות שאלות ותשובות חישוב ממוצע בגרות פורום טופס ייעוץ
יום שלישי 28/06/2016

בגרות בפיזיקה – מה, איך ומתי

על המבחן

בתי הספר האקסטרניים המכינים תלמידים לבחינת בגרות בפיזיקה עושים את ההכנה ל- 5 יחידות ולכן נתמקד במתכונת זו. בגרות בפיזיקה היא מקצוע בחירה שאינו נחשב בין הפשוטים.במקרה זה הנבחנים משיגים גם ציון במקצוע מוגבר – 5 יחידות לימוד.

ניגשים לבחינה זי בדרך כלל מי שכבר עשה בגרות במתמטיקה 5 יחידות, כיון שהתחומים די קשורים – ללא מתמטיקה ברמה גבוהה לא ניתן להתמודד עם פיזיקה 5 יחידות.

תלמידים שניגשים לבחינת בגרות בפיזיקה בדרך כלל מתכננים את המשך הלימודים האקדמאיים שלהם במוסדות לימוד בתחום ההנדסה, המדעים, ההייטק, רפואה, ביולוגיה, כימיה וכיוצא באלה.

אחד היתרונות הבולטים שבביצוע בחינה זו היא הקלת עומס הלימודים בשנה הראשונה באקדמיה.

בגרות בפיזיקה : מועדי הבחינה

בגרות בפיזיקה היא בחינה המתקיימת במועד קיץ בלבד. אין מועד חורף וזה ככל הנראה בגלל מיעוט הנבחנים במקצוע. מועד קיץ נערך בין החודשים מאי ליולי. קורסי ההכנה בבתי הספר האקסטרנים וגם במכינות הקדם אקדמאיות נערכים כארבעה חודשים מוקדם יותר. כלומר, כבר בפברואר יוצאים לדרך ומפעילים מבערים. אי לכך, אם בדעתכם לגשת לבגרות בפיזיקה או להשלים בגרות בכל תחום אחר במועדי הקיץ (הבגרויות תמיד יהיו בין מאי ליולי), כדאי להתחיל להתאפס על בית ספר להכנה לבגרות כבר בינואר.

בגרות בפיזיקה : קצת על הבחינה

בחינת הבגרות בפיזיקה מחולקת לארבעה פרקים מרכזיים: מכאניקה, חשמל, קרינה וחומר, בחינה בניתוח ממצאי ניסוי. הפרק האחרון- ניתוח ממצאי ניסוי, נערך ביום אחר. מדובר במבחן בכתב והחומר היחיד המותר בשימוש הוא מחשבון גראפי. דפי הנוסחאות מצורפות לבחינה מראש.

כיון שמדובר במקצוע לא פשוט, חשוב להצטייד בספרי לימוד עדכניים וחוברות תרגול המתאימות למיקוד של משרד החינוך. יש לברר עם בית הספר האם הם מחלקים את החומר הנדרש ומתואמים עם משרד החינוך.

בדרך כלל קורסי ההכנה לבגרות בפיזיקה בנויים משיעורים בכיתה והיקף השעות הוא קרוב ל-14 שעות שבועיות – אינטנסיבי לכל הדעות. כך ניתן לרדת לעומקים, לחזור על סוגיות שאינן מובנות, לתרגל הלוך ושוב, עד שהחומר יובן עד תום.

במהלך השיעורים המתקדמים יותר פותרים שאלות מבגרות כך שמתחילים להפנים את מבנה הבחינה ואת סוג השאלות ולצבור בטחון.

ברוב בתי הספר מתקיימים שיעורי עזר פרטיים וקבוצתיים בהפסקות ובשעות מיוחדות כך שאתם מכוסים מכל הבחינות. בין בתי הספר המכינים לבגרות בפיזיקה יש את יואל גבע, לחמן, אנקורי, גימנסיה בגרויות ועוד.

בהצלחה בבחינה